Chat with us, powered by LiveChat

Artroskopia stawu biodrowego

Zabieg artroskopii stawu biodrowego wykonywany jest z powodu konfliktu panewkowo-udowego i innych dolegliwości stawu biodrowego. Jest zabiegiem diagnostyczno-leczniczym.

Wskazania do wykonania artroskopii stawu kolanowego obejmują: konflikt panewkowo-udowy, przewlekłe dolegliwości bólowe lub ograniczenie ruchomości. Złotym standardem w diagnostyce konfliktu panewkowo-udowego jest badanie rezonansem magnetycznym. W czasie badania mogą zostać uwidocznione zmienione chorobowo struktury stawu biodrowego, które uniemożliwiają bezbolesny ruch. W konflikcie panewkowo-udowym zniekształceniu może ulec głowa kości udowej, krawędź panewki lub obie struktury jednocześnie. W czasie artroskopii biodra podejmowana jest próba usunięcia zniekształconego elementu powodującego konflikt w czasie ruchu w stawie.


Artroskopia biodra wykonywana się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Zniesione jest czucie bólu od pasa w dół. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą ramienia C (mobilny aparat do wykonywania zdjeć Rtg w czasie zabiegu). Chirurg wykonuje punkowe cięcia skóry nad stawem biodrowym przez które do wnętrza stawu wkładane jest wąskie narzędzie zakończone kamerą. Na tym etapie zabiegu operator odnajduje przyczynę dolegliwości. Następnie z kolejnego punkowego cięcia do stawu wkładane mogą być narzędzia niezbędne do naprawy uszkodzenia. W końcowym etapie zabiegu chirurg wypłukuje wnętrze stawu z krwi i w stawie pozostawia się dren. Rehabilitację pacjent rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. O szczegółach postępowania w okresie pooperacyjnym dowie się pacjent po zabiegu.

Do zabiegu artroskopii stawu kolanowego kwalifikuje ortopeda. W czasie wizyty kwalifikacyjnej lekarz zbierze wywiad oraz przeprowadzi badanie lekarskie. Pomocne mogą być wykonane już wcześniej badania obrazowe. Prosimy o zabranie wszystkich badań tj. Rtg, rezonans magnetyczny lub badanie USG stawu kolanowego.


1 godzinyCzas trwania zabiegu

2 dniPobyt w klinice

podpajęczynówkoweZnieczulenie

2 miesiąceZalecany czas pobytu pod kontrolą chirurga

Zalecenia przed operacją: 

  • Artroskopia stawu biodrowego jest wykonywany z reguły u pacjentów młodych i w średnim wieku. Jest zaliczana do mniejszych zabiegów ortopedycznych. W celu przygotowania się do zabiegu artroskopowego należy wykonać badania laboratoryjne oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać bezpośrednio przed zabiegiem, jednak ich wcześniejsze wykonanie zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu. Szczegółowy wykaz niezbędnych i zalecanych badań przed zabiegiem artroskopowym. Do pobrania
Zalecenia po operacji:

  • ćwiczenia usprawniające wg schematu przedstawionego przez rehabilitanta w szpitalu
  • odciążanie operowanej kończyny przez okres wskazany na karcie informacyjnej
  • stosowanie pończoch i kompresoterapii
  • stosowanie leków przeciwbólowych
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych
  • usunięcie szwów skórnych w 10-tej dobie po zabiegu
Rejestracja on-line