Chat with us, powered by LiveChat

Nefrologia

Nefrologia – to dziedzina medycyny, która zajmuje się tymi schorzeniami nerek i układu moczowego, które nie wymagają leczenia zabiegowego.

Co leczymy?

Nefrologia i urologia są ściśle ze sobą powiązane. Nefrolog skupia się na leczeniu bezinwazyjnym i internistycznym, specjalista urolog natomiast, w większości przypadków, wykorzystuje metody inwazyjne i operacyjne. Pacjentami, którzy wymagają konsultacji nefrologicznej są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby dorosłe i dzieci. Nieleczone dolegliwości związane z dysfunkcjami układu moczowego mogą być powodem wielu poważnych chorób. Często też dysfunkcje tego układu towarzyszą innym schorzeniom.

Do chorób, które leczy nefrolog, należą najczęściej m.in.:

  • Kamica nerkowa – powszechna choroba, w jej trakcie w układzie moczowym powstają złogi (nazywane potocznie kamieniami). Kamica nerkowa może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, aż do czasu wystąpienia silnych objawów, które odczuwalne są poprzez ból w okolicy lędźwiowej, kolkę nerkową lub krwiomocz.
  • Stany zapalne układu moczowego – dotykają pacjentów w każdym wieku, dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zwykle ich pierwszym objawem jest częstomocz i szczypanie lub pieczenie w okolicach cewki moczowej.
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – jest to jedno z najczęstszych schorzeń, z którym przychodzą do nefrologa pacjenci. Proces zapalny obejmuje kłębuszki nerkowe i może doprowadzić do ich zwłóknienia.
  • Zespół nerczycowy – to zaburzenia w pracy nerek, które są diagnozowane na podstawie nieprawidłowości w wynikach testów laboratoryjnych. Jego częstym objawem jest białkomocz i duże stężenie lipidów we krwi.
  • Niewydolność nerek – to niebezpieczna dysfunkcja, której efektem bywa niewystarczająca praca nerek, co może prowadzić do emisji zanieczyszczonej krwi do organizmu.
  • W przypadku niepokojących objawów, złych wyników laboratoryjnych, złego samopoczucia konieczna jest wizyta u lekarza nefrologa.

Co nas wyróżnia?

Jesteśmy placówką skupiającą w jednym miejscu specjalistów różnych dziedzin. Pacjent, którego objawy stanu zdrowa diagnozowane są przez nefrologa, może, przy odpowiednim wskazaniu, skorzystać z porad urologa. Dodatkowo każdy pacjent, który leczony jest przez innego specjalistę z powodu charakteru swoich schorzeń, a którego układ moczowy uległ osłabieniu, ma dostęp do lekarza specjalisty nefrologa

Rejestracja on-line