Chat with us, powered by LiveChat

Uczulenia latem

Wakacje to czas urlopów,  podroży, kąpieli wodnych i słonecznych. Bardziej skąpe, niż zwykle ubrania i eksponowanie naszego ciała na promienie słoneczne, może być powodem zmian skórnych. Coraz częściej zgłaszają się do naszego dermatologa Pacjenci, którzy są uczuleni na słońce. Objawy takiego uczulenia to najczęściej łzawiące oczy i wysypka w postaci pokrzywki, plam i pęcherzy. Takie specyficzne alergie zazwyczaj ustępują samoistnie po tygodniu, czy dwóch oraz braku ekspozycji na słońce.

Pewne jest także to, że nawet dla osób, których ten problem nie dotyczy, zbyt długotrwałe przebywanie na słońcu nie jest bezpieczne i zdrowe. Powinniśmy unikać kąpieli słonecznych w godzinach południowych, używać kosmetyków  z filtrem, nakryć głowy i dobrych okularów przeciwsłonecznych. Wbrew pozorom, ładnej opalenizny możemy się także dorobić przebywając w półcieniu. Nie zapominajmy także o regularnym spożywaniu płynów.

Okres lata, a w  związku z tym i podroży urlopowych, to także czas degustacji rożnych nieznanych nam potraw i zwyczajów kulinarnych. To też może być powodem występowania uczuleń, które objawiają się zmianami skórnymi.

Pamiętajmy także o kontroli znamion na naszym ciele. Jeżeli nie zrobiliście tego przed urlopem, zwracajcie uwagę w trakcie opalania i po,  czy któreś z nich nie zmienia barwy i kształtu.

Lato to piękny czas. Korzystajmy z niego z umiarem i pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Rejestracja on-line