Chat with us, powered by LiveChat

Zbadaj swój słuch! Na czym polega badanie BERA?

Czy wiecie, że w naszej Przychodni możecie wykonać badanie BERA (ABR)?

Jest to badanie słuchowych potencjałów pnia mózgu, które określa precyzyjnie miejsca uszkodzenia słuchu w obrębie drogi słuchowej. Można je wykonać bez względu na wiek pacjenta i jest ono badaniem nieinwazyjnym, czyli takim, które nie wymaga współpracy ze strony pacjenta i jego subiektywnej oceny słyszalności dźwięków. To bardzo ważne np. w przypadku małych pacjentów, niemowląt czy osób niepełnosprawnych.

Zazwyczaj wskazaniem do jego wykonania są podejrzenia uszkodzenia słuchu u niemowląt i małych dzieci, podejrzenia symulacji głuchoty, niedosłuchu lub guza nerwu statyczno-słuchowego. Badanie ABR wykonuje się też aby monitorować przebieg niektórych operacji neurochirurgicznych.

Badanie polega na umieszczeniu na głowie i skroniach pacjenta elektrod, a następnie na założeniu na uszy słuchawek, z których emitowane są dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu. W ten sposób mierzone są reakcje nerwowe pnia mózgu na poszczególne dźwięki. Dane przesłane do odpowiedniej aparatury diagnostycznej są dostępne do analizy w formie wykresu.

Badanie jest bezbolesne i trwa kilkadziesiąt minut. Realizowane jest w ciszy, najlepiej w trakcie snu pacjenta, dlatego lekarze sugerują, aby jeśli pacjentem jest niemowlę lub małe dziecko – w dniu badania obudzić je szybciej i nakarmić bezpośrednio przed badaniem – tak, aby wywołać naturalny sen. W przypadku starszych dzieci czasami wymagane jest zastosowanie środków farmakologicznych.

Pacjenci dorośli powinni zgłosić się na badanie przede wszystkim z oczyszczonym przewodem słuchowym.

Koszt badania to 350 zł
Umówić można się telefonicznie pod nr 519 400 300.☎️

Rejestracja on-line