Chat with us, powered by LiveChat

KOLANO BIEGACZA

Kolano biegacza to jedna z powszechniejszych kontuzji, jaka spotyka osoby biegające. To zespół bólu przedniej części stawu kolanowego, który wywołany jest przeciążeniem przedniej części kolana. Główną przyczyną tej kontuzji jest nieprawidłowy trening.

Najczęściej kolano biegacza wywołuje źle zaplanowany stosunek intensywności treningu do regeneracji. Ból pojawia się w okolicy rzepki i nasila się podczas dłuższego siedzenia, występuje także podczas kucania, zbiegania i schodzenia.

Kolano biegacza wymaga konsultacji ortopedycznej i zmodyfikowania planu treningowego. Konieczne jest wprowadzenie do treningu ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni ud, pośladków i łydek. Niezbędne jest także rozciąganie. Nie bez znaczenia jest używane obuwie sportowe. Powinno się stosować obuwie biegowe i regularnie je wymieniać.

Nie bagatelizuj bólu. Jeśli pojawia się zaraz na początku biegu, znika i odzywa się po treningu, potraktuj jako znak ostrzegawczy. Treningi musisz przerwać, kiedy budzisz się z bólem w środku bądź na zewnątrz kolana. Zgłoś się do ortopedy, kiedy ten ból nie mija w ciągu dnia.

Rejestracja on-line